Navigation


Tarih: 21 Eylül 2014 PazarCUMARTESİ YASAĞI
CUMARTESİ YASAĞI
 


BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd alemlerin Rabbi (terbiye edeni), görüp gözeteni, her işi bir kanuna bağlayan ve tüm yaratılmışları en güzel şekilde yaratan Allah'ın Hakkı'dır, O'nundur. Salat ve selam, ümmetine çok düşkün, onların şirkten tevhide gelmeleri, ve aralarında adaletin tesisi için elinden geleni sonuna kadar yapan biricik peygamberimiz, önderimiz, seçkin kılınmış Muhammed Mustafa (S.A.V.)'ya pak ve münevver ailesine, arkadaşlarına, gelmiş gelecek O'na ümmet olma kaygısı ve umudu içerisinde olanların üzerine olsun.

"Onlara deniz kıyısındaki kasabayı sor. Hani onlar Cumartesi gününde haddi aşmışlardı. Çünkü Cumartesi günü balıklar akın akın çıkarak yanlarına geliyor, Cumartesi tatili yapmadıkları gün ise gelmiyordu. İşte Biz, itaat'ten çıkmakta olduklarından dolayı kendilerini böylece imtihan ediyorduk."

"Hani içlerinden bir grup ( bu fena işi, yani Cumartesi avı yasağını çiğneyenleri alıkoymaz ve alıkoyanları da) "Allah'ın kendilerini (dünyada) helak edeceği ya da (ahirette) çetin bir ceza ile cezalandıracağı bir kavme ne diye öğüt veriyorsunuz?" dediği zaman, onlar: (o öğüt verenler) "Rabb'inize mazeret (beyan etmek) için, umulur ki sakınırlar." demişlerdi."

"Ne zaman ki, onlar kendilerine yapılan öğütleri unuttular, Biz de onları, kötülükten alıkoymakta sebat edenleri kurtuluşa erdirdik. Zulmedenleri de yapa geldikleri fıskları (Allah'ın emrinden çıkmaları) yüzünden şiddetli bir azapla yakaladık. " (Araf 163-164-165)

Değerli Tefekkür okuyucuları, bu kez de sizlerle Allah-u Teala'nın Kur'an'da vaaz ettiği, onunla bize öğüt verdiği, adımlarımızı sağlam basmamızı istediği, kendisinden asla umut kesilmemesi gerektiğini anlattığı, İsrailoğullarının deldiği "Cumartesi avı yasağı"nı gündemimize alarak paylaşmak istiyorum.

Ayetler peygamber (S.A.V.) efendimize sor emriyle iniyor. Aslında bu mesel peygamber (S.A.V.) efendimiz dönemi yahudileri tarafından da biliniyordu. Kendilerine sorulup cevap alınarak bu vakıa sonunda başlarına gelenler hatırlatılıyordu. Bu hatırlatma hem o günün İsrailoğullarına hem bu günün İsrailoğullarına hem de Resulullah (S.A.V.) den beri tüm zaman müslümanları için öncelikli olarak bir öğüt ve bir ibret ve aynı zamanda insan hayatı için tastamam bir eğitim programı olmuştur.

İlk okuduğum zamandan beri her okuyuşumda farklı boyutlar yakaladığım muhteşem üç ayet. Bu ayetleri iyice anlayabilmemiz için isterseniz "Cumartesi avı yasağı" nedir? kaynaklara bakarak bilgilenelim; "Olayın insanları bir sahil kasabasında yaşayan Yahudi cemaatinden bir topluluktu. Bunlar peygamberlerinden haftanın bir gününün kendileri için istirahat kılınmasını ve maişet (geçim )meşgalesi ile o gün uğraşmamalarını istemişlerdi. Ve bunun üzerine Cumartesi günü onlar için ibadet günü kılınmıştı. Sonra deneme safhası başlamıştı. Allah onları terbiye olabilmeleri için imtihan ediyordu. İradelerini çeşitli istek ve arzulara karşı takviye etmek murad etmişti. Bu istek ve arzularla çatıştığı zaman Allah'a verdikleri ahdi nasıl yerine getireceklerini denemek istemişti. Bu seferde İsrailoğullarından bir grup daha önceki sapıklık ve fasıklıklarını tekrarlamaları yüzünden Allah'ın üzerlerine yazdığı tecrübe karşısında direnemediler...

Gerçekten de Cumartesi günü, deniz sahilinde balıklar canlı canlı gezinirken gözlerine ilişiyordu, tutulması kolaydı, avlanmaları gayet basitti. Ne var ki kendi elleriyle istedikleri Cumartesi günü balık avlanmayı yasaklama arzusundan dolayı, önlerine gelmiş olan bu kolay avı kaçırıyor ve kaybediyorlardı. Fakat Cumartesi günü geçince balık avlanmanın helal olduğu günler gelince, denizde hiçbir balık bulamıyorlardı. Cumartesi günü gördükleri balıklardan hiçbirisi yoktu şimdi" (1)

Burada dikkatimizi ilk çeken Allah'ın kendilerine yüklemediği bir yükü bu insanların isteyerek yüklenmesi hususuydu. Evet Allah yüklemedi kendileri bunu yüklenmek istediler. Çünkü böyle bir günün kendilerini Allah'a daha çok yaklaştıracağını, böylelikle daha iyi birer mü'min olacaklarına inanıyorlardı.

Fakat kaçırdıkları çok önemli bir nokta vardı ki o da "iman" dı. Bir müslüman ancak imanını güçlendirerek iyi bir mü'min olabilirdi. Zaten hali hazırda Allah'ın yazdıkları (farzları, yasakları, helalleri, haramları ) bir müslümanın iyi bir mü'min olabilmesi içindi. Fazladan bir yük yüklenmek işi zorlaştırmaktan öte gidemedi. İyi bir mü'min, Allah'ın razı olduğu bir kul olabilmek için, Allah'a gerektiği gibi itaatle zaten mümkündü. Ama cumartesi avı yasağını delen İsrailoğuları imanlarını var olanlarla güçlendirmeyi haşa eksik gördüler ve bu eksikliğin giderilmesi için böyle bir yasağın kendilerinin imanını artıracağını düşündüler. Hasta olan iman tedavi edileceği, yaraları sarılacağın, kan kaybetmesinin önüne geçileceği yerde, yeni bir yükün altına girmişti.

Sağlam bir imana sahip olanların bile, bazı zamanlarda zorlandıkları hataya düştükleri bilinen bir gerçektir.Lakin iman sağlam olunca, hataya düşülse bile tevbe hemen arkasındadır bu hatanın. ( Hz. Adem'in, Hz. Yunus'un ve bahçe sahiplerinin tevbelerini hatırlayalım.)

Zayıf bir imanla İsrailoğluları bir yükün daha altına girince, Allah onların içindekilerini açığa çıkarmak için (aslında her imtihan kulun iç yüzünün dışa-açığa çıkarılmasıdır. ) böylece imtihan etti. İçlerinde bir grup vardı ki, taptaze dipdiri elle yakalanacak derecedeki kolay ava dayanamadı. Belki de kendilerini haklı bile görebiliyorlardı. Çünkü diğer günlerde hiç balık yoktu. Geçen sayımızda sözümü bir hadisi şerifle noktalamıştım ya, işte o hadisi hatırlamanın tam zamanı :" bir kul yapması gerektigi halde yapmadıkları, yapmaması gerektiği halde yaptıkları için mazeret uydurmadıkça helak olmaz".

İsrailoğularından yasağı delenlerin ellerinde bir mazeretleri vardı. Bu da cumartesi dışında denizde bir tek balığın bile olmamasıydı. Ama açıktan açığa da delinemezdi bu yasak, ne yapılmalıydı acaba? Evet tarihleri boyunca döneklikleri ile bilinen yüzsüz ve pervasız İsrailoğuları bununda çaresini bulmuşlardı. Çare "hile" ydi. Ağlarını denize bir gün öncesinden atıp cumartesi gün bitiminde çekiyorlardı. Böylelikle cumartesi günü yasağını ihlal etmediklerini düşünüyorlardı.

İsrailoğularının bu hilesi onlara ancak şiddetli bir azab kazandırdı.

Yukarıda anlatılanlarla günümüz insanı arasında ne kadar da çok benzerlik olduğunu fark edebiliyor musunuz?

Bazen biz müslümanlar da Allah yolunda ki mücadelemizi Allah'ın gösterdiği gibi değil de, putlaştırdığımız aklımızın gösterdiği gibi sürdürüyor ve bunun adını da Allah için mücadele koyuyoruz Herhangi bir yerde bir mücadele verilecekse, bu mutlaka Allah'ın yazdıklarıyla olmalıdır. Yazılmayan, Allah'ın göstermediği tarzdaki mücadeleler Sünnetullah'a aykırıdır,işimizi kolaylaştırmaz bilakis zorlaştırır. Hele bazı kereler helaller- haramlar tam olarak karıştırılıyor, tavizler veriliyor, bir taviz arkasından başka bir tavizi getiriyor. Namazlar kılınamayabiliyor, oruçlar tutulmayabiliyor. Eee bir kereden bir şey olmaz, ya da başka çarem yok deyip faizle işlemler yaptırılabiliyor. Allah yolundaki mücadelede rüşvet bile birden bire devreye sokulabiliyor.

Bazen marketlerde bir kaç kuruş daha ucuz olduğu için herhangi bir yahudi ürününü rahatlıkla alabilenler,öbür kola daha asitli ya da daha şekerli diye tercih edenler, filanca marka yahudi deterjanı daha kaliteli eee ondan da almak lazım lakin beyazlar iyice grileşti. diyenler olabiliyor.

Biz müslümanları yer yüzünden silmek, yok etmek için uğraşan yahudiler ne yazik ki kendi mücadeleleri için gerekli olan finansmanı da biz Müslümanlardan elde ediyorlar. Biz de hep o iyi bu kötü, bu kaliteli, o kalitesiz, söylemleriyle bizi helak'e götürecek mazeretlerin peşine düşüp kendimizi kandırıyoruz.

Bu sayılanların adı "cumartesi avı yasağı" değil de nedir? Bizim, ümmeti Muhammed’in, "cumartesi avı yasakları" nelerdir? Bu imtihanları "cumartesi avı yasağı" olarak görüp fark edebiliyor muyuz? Sevgili Tefekkür dostları yoksa bizlerde israil oğullarının ahlakıyla mı ahlaklanıyoruz? Söyleyin Allah aşkınıza; Ey Allah'ın kulları nereye gidiyoruz???

SADAKALLAHÜLAZİM

Devamı gelecek sayıda...

 
Ayse Üzümcü
Bu yazı 35199 kez okundu.


Yorum Yaz

İsim :

Yorum:Yorumlar
mustafa Yazdı:
Allah razi olsun beni aydilattiginiz icin
 
Yorumlar
mustafa Yazdı:
Allah razi olsun beni aydilattiginiz icin
 
Yorumlar
ibrahim Yazdı:
bilgi için teşekkürler.
 
Yorumlar
naze Yazdı:
şahsınıza ait yorumları pek beyenmedim. toplumları ayrıştırıyorsunuz.
 
Yorumlar
selamınaleyküm adem Yazdı:
Dorusunu allah bilir hamd alemlerin rabbine allaha olsun amin
 
Yorumlar
mehmet karakuş Yazdı:
çoooook beğendim teşekkür ederim
 
Yorumlar
mehmet Yazdı:
ALLAH razı olsun güzel yorum güzel anlatım merak ettiğim bir konuda beni aydınlattıgınız için
 
Yorumlar
Fatih Yazdı:
Allah razı olsun, gerçekten çok güzel açıdan kaleme almışsınız. Bizleri aydınlattığınız için çok teşekkürler
 
Yorumlar
turan şehirli Yazdı:
sonrasında neler oldu
 
Yorumlar
şevkiye kurt Yazdı:
bunları kulaktan dolma biliyordum şimdi aydınlanmanın sevincini yaşıyorum allah razıolsun sizden
 
Yorumlar
didem Yazdı:
selamaleykum ...Allah razı olsun rabbim muvaffak eylesin
 
Yorumlar
Fahrittin İLKE Yazdı:
GAYRET VE ÇABALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ
 
Yorumlar
Nilüfer Ayas Yazdı:
Es-Selamu aleykum, çok beğendim elinize sağlık, RABbim ihlasla amel getirecek hayırlı ilimler versin ilminizi arttırsın ..amin ecmain..
 
Yorumlar
iskender Yazdı:
Ne guzel anlatmissin gozardi ettigimiz gercekleri
 
Yorumlar
sebiha yenigelen Yazdı:
allah razı olsun sizden sayenizde aydınlandım bu konu ile ilgili. cumartesi yasğının var olduğunu bilirdim ama içeriği ile ilgili fikrim yoktu sayenizde öğrendim .başarılı buldum devamını dilerim.
saygılarımla
 
Yorumlar
Cem Uluçay Yazdı:
Özdemir Demir kardeşim bilmiyorsan öğren içeceklerin barkodlarında 544 ile başlayanlar israil-yahudi yapımıdır.869 ile başlayanlar TÜRK malıdır.
 
Yorumlar
Murat Yazdı:
Biz insanların inanc şekilleriyle parası pulu ile ugraşıncaya islamiyeti cocuklarımıza adamgibi ögretelim yahudinin parası kendisinin olsun allaha degilde paraya kul olursak elin kazandığı paranın hesabını tutarsak daha cok zulme ugrarız
 
Yorumlar
kerem Yazdı:
ağzına sağlık hocam
 
Yorumlar
Bülent SELCİ Yazdı:
ALLAH (C.C)SİZLERDEN RAZI OLSUN.
 
Yorumlar
tuğba avşar Yazdı:
valla çok güzel ellerinize sağlık
 
Yorumlar
SEVGİ Yazdı:
KEŞKE HERKEZ SİZİN GİBİ OLSA TEŞEKKÜRLER
 
Yorumlar
tuğba Yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN SAĞ OLUN
 
Yorumlar
harun öztekin Yazdı:
saol Allah razı olsun
 
Yorumlar
ibrahim halil Yazdı:
bugün kuran mealini okuyordum cumartesi yasağını görünce merak ettim araştırdım ve söylediklerinizden pay alacağıma söz veriyorum ALLAH RAZI OLSUN.
 
Yorumlar
isimsiz Yazdı:
açıklamalarınız için teşekkür edrim çok merak ettiyim bir konuydu öğrenmiş oldum ALLAH cc sizden razı olsun
 
Yorumlar
isimsiz Yazdı:
Bende Kuranı Kerim'in mealini okumaya başladım ve ilk anlamadığım bu idi,Alah razı olsun.
 
Yorumlar
isimsiz Yazdı:
sa "cumartesi yasağı iki" yi okuyunca konu daha bir pekişmiş oldu. çıkarılacak çok ders buldum ALLAH razı olsun,yardımcınız olsun.
 
Yorumlar
isimsiz Yazdı:
KURAN-I KERİM in mealini okumaya başladım anlamadığım ilk ayetti açıkladığınız için çok teşekkür ederim. ALLAH razı olsun.
 
Yorumlar
arman Yazdı:
çok çok tesekkürler güzel bir rehbersiniz
 
Yorumlar
Özdemir demir Yazdı:
Bence abartmışsin dostum!!!durumu olmayanlar ne yapsın ucuza almaya çalışıyor lar tabi ki de günahsa allah affetsin...hem bu arada yahudi ürünü olduğu da üzerinde yazmıyor.....HEPINIZ ALLAHA EMANET OLUN...
 
Yorumlar
Deniz kılıç Yazdı:
Güzel olmuş ama biraz daha açık yazabilirdin.eski kelimeleri bilmeyenler de var!!!
 
Yorumlar
Ahmet dündar Yazdı:
Değerli kardeşim cumaretsi yasağı hakkındaki bilgilendirmen ve öz eleştirinden dolayı Allah senden razı olsun...
 
Yorumlar
CENGİZ KOCAMAN Yazdı:
KURAN-I KERİM in mealini yeni okumaya başladım anlamadığım ilk ayetti açıkladığınız için çok teşekkür ederim. ALLAH razı olsun.
 
Yorumlar
hasan Yazdı:
Allah razı olsun o aydınlatan ışığın hiç sönmesin
 
Yorumlar
Nermin Yazdı:
yazınızı ilk defa okudum ve gerçekten çok beğendim.yeteri kadar açıklayıcı ve net yazmış sınız. inşallah bu yazılanlarda denilmek istenileni anlaması gereken müslüman kardeşlerim anlar..!
 
Yorumlar
aydınlanıyorum Yazdı:
öncelikle bu konudaki açıklamalarınız için teşekkür ederim, bence acımasız değil yorumunuz. aydınlattı bizleri . ayrıca böyle ehilli kişilerin yorumları olmasa Kur'an'ı anlamak ve uygulamakta zorlana biliriz. Düşünmeye sevk ediyor insanı. Tüm insanlık kardeşimizdir, doğru. ama kardeşimiz diye yanlış yapanların yanlışlıkları peşinden gitmek nekadar doğru? biz insanlara iyi davrandığımız kadar doğruyu bulma yolunda da emin adımlarla ilerlemeliyiz bence. tekrar teşekkürler. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
 
Yorumlar
kevser Yazdı:
gerekten çok açıklayıcı ve acı verici bir yazı Allah razı olsun umarım sonumuz İsrailoğullarına benzemez...
 
Yorumlar
cengiz cömert Yazdı:
kardeşim ALLAH razı olsun bizlere güç kudret nasip eylesin müminim diyen hiç kimsenin kalbini mühürlemesin dualarımızı ve şükürlerimizi hiçbir zaman eksiltmeyelim yüce ALLAH a
 
Yorumlar
Burak Yazıcı Yazdı:

Coook yanlış biliyorsunuz, yorumlarınız inanılmaz acımasız ve yanlı. Yahudiler unutmayinki bizim kardeşlerimizdir
 
Yorumlar
ahmet Yazdı:
selamün aleyküm kardeşim kuran tefsirini okudum o ara kafama takıldı ilk burada buldum allah razı olsun açıklamalarınız için
 
Yorumlar
ayşe üzümcü Yazdı:
ESSELAMÜ ALEYKÜM SEVGİLİ KARDEŞİM AÇIKLAMAYI CUMARTESİ YASAĞI 2 'DE BULABİLİRSİNİZ. ALLAH'A EMANET OLUNUZ
 
Yorumlar
hatice Yazdı:
cumartesi yasağını birazdaha açıklarsanız sevinirim
 
Yorumlar
aydın özgün çorum Yazdı:
benim aklıma takılan bir konu idi teşekkür ederim bilgileriniz içim yolunuz açık olsun değerli bacım
 
Yorumlar
hacı muatafa Yazdı:
daha detaylı yazıla bilirdi özelllikle ayetlerin sebebi nuzulü anlatıla bilirdi buna dikkat ederseniz iyi olur ayrıca bol bol hadise yer vermeniz gerekir yaptığınız hizmet takdire şayan allah razı olsun selam ve duaile
 
Yorumlar
mustafa Yazdı:
cok haklısınız tesekkürler
 
Yorumlar
Sinan Bakır Yazdı:
Çok ince bi noktaya değinmişsiniz. Olaylar hakkındaki yorumlarınız çok güzel. Teşekkürler.